niedziela, 2 czerwca 2013

Olej lniany vs nowotwory...

Zły bilans w diecie tłuszczy wielonienasyconych omega-6 i jednonienasyconych omega-9 do wielonienasyconych omega-3 sprzyja rozwojowi raka piersi u kobiet po menopauzie i raka prostaty u mężczyzn.

Innymi słowy nadmierne spożycie omega 6 i 9 przy niedoborze omega-3 może być zabójcze, szczególnie u osób z predyspozycjami nowotworowymi. Przy czym omega-3 wykazuje działanie odwrotne, czyli przeciwdziała tworzeniu się komórek rakowych i działa antagonistycznie na ich wzrost, co szczególnie dotyczy nowotworów w obrębie przewodu pokarmowego (m.in. okrężnicy jelita grubego), raka piersi i prostaty.

Omega-6 przy niedostatku omegi-3 u mężczyzn stymuluje wzrost nowotworu prostaty, przyspiesza postęp histopatologiczny i zmniejsza przeżywalność pacjentów. Według badań, już 5-tygodniowe stosowanie oleju lnianego u chorych na raka prostaty spowalnia tempo podziału komórek nowotworowych i wzrost szybkości ich obumierania.

Niestety polskie nawyki żywieniowe charakteryzują się źle zbilansowaną podażą omegi 6 i 9 do omegi-3. Wiąże się to z popularnością źródeł kwasów tłuszczowych w tradycyjnej polskiej kuchni:

• omega-6: margaryna, oleje roślinne z soi, kukurydzy, słonecznika
• omega-9: oliwa z oliwek, olej rzepakowy

Najbogatsze źródła pożądanych kwasów omega-3 to m.in. olej lniany, ryby i olej z nich, czyli tran.

Antynowotworowa dieta dr Budwig

0 komentarze:

Prześlij komentarz