środa, 5 czerwca 2013

Olej lniany, ciąża i rozwój dziecka

Ciąża

W związku z tym, że NNKT nie są syntezowane przez organizm płodu, matka musi regularnie je dostarczać w pożywieniu, aby zaspokoić podwojone zapotrzebowanie, czyli własne i dziecka.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie EPA i DHA z grupy omega-3 są konieczne do prawidłowego rozwoju mózgu i całego układu nerwowego dziecka - odpowiadają za tworzenie się synaps między neuronami i późniejszą efektywność zapamiętywania oraz uczenia się. Niedobór tych kwasów wiąże się ze zmianami w składzie błon komórkowych mózgu i siatkówki oka (retinopatia wcześniacza), co może skutkować niedorozwojem płodu. Obserwuje się także zmiany skórne, większą podatność na infekcje i gorszy rozwój psychofizyczny.

Wysoka zawartość omegi-3 w oleju lnianym pozwala zachować właściwą proporcję w stosunku do spożycia omegi-6 często pojawiającej się w polskiej kuchni, co zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu poprzez obniżenie kurczliwości mięśni gładkich.

Wyniki badań donoszą, że dzieci kobiet suplementujących dietę w ciąży omegą-3 (pasta budwigowa) posiadają o 19% wyższy poziom inteligencji w stosunku do swoich równieśników.

Olej lniany w diecie matki po porodzie zwiększa wartość odżywczą jej mleka, szczególnie podnosząc poziom omegi-3.

Dzieci

Olej lniany jest także pomocny dla uczących się dzieci, ponieważ do prawidłowego rozwoju neuronów konieczne jest dostarczanie stosunkowo sporej dawki omegi-3.

Może stanowić profilaktykę lub wspierać leczenie nadpobudliwości dziecięcej tzw. zespół ADHD.

W wieku młodzieńczym jako regulator równowagi hormonalnej okazuje się doskonałym wsparciem w leczeniu trądziku.

0 komentarze:

Prześlij komentarz